Lime Stone

Limestone büyük ölçekte kalsiyum karbonattan oluşan tortul kaya biçimidir. Limestone genellikle çeşitli miltarlarda silis içermektedir.Limestone ayrıca katmanlarında kil, alüvyon ve kum içermektedir. Limestone içerisindeki kalsitin temel kaynağı su organizmalarıdır. Limestone toplam tortul taşların %10 unu oluştururlar. Limestone hem göllerde hem de denizlerde oluşmaktadır. Kalsit limestone’a suyun ısısına, pH değerine ve yayılan iyon miktarına bağlı olarak yeraltı sularından yayılarak geçer. Uygun şartlar gerçekleştirdiğinde kalsit mevcut kayaları minerallerle giydirir ya da boşluklarını doldurur. Kıyı limestoneları genellikle organizmalar tarafından aşındırılırlar ve biyolojik erozyon olarak adlandırılırlar.

Limestonelara karışan kil, kum, demir oksit, organizmalar, ve diğer materiyallerin etkisiyle çok farklı renkler sergilerler. Formasyon türüne göre limestone kristal yapılı, parçalanabilir, tanecikli ya da iri yapılı olabilir. Kalsit kristalleri, kuvars, dolomi ve mineraller limestone üzerinde küçük oyuklar oluştururlar.

Şelalelerin, sıcak veya soğuk kaynakların olduğu yerlerde çizgili, yoğun bir limestone türü olan Travertine oluşur. Dağların oluşum sürecinde limestone metamorfizme uğrar ve marble (mermer) içerisinde kristalleşir. Limestone aşınmaya açık bir taştır. Limestone çoğu volkanik kayadan daha az dayanıklıdır buna karşın bir çok tortul kayadan daha dirençlidir.

651.jpg661.jpg671.jpg681.jpg691.jpg701.jpganatoliastone004.jpganatoliastone007.jpganatoliastone008.jpglimestone-cropp-ana.jpg

Limestone özellikle Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da mimaride sıklıkla kullanılır. Birçok önemli mimari yapı limestone kullanılarak yapılmışlardır. Muhtemelen bunların en önemlisi Mısır Pramitleri’dir. Kanada’danın eski başkenti olan Kingston’da çoğu binada limestone kullanıldığı için “Limestone City” (Limestone Şehri) olarak ta anılmaktadır. Yine, geçmişte Malta’da bulunabilen tek material olduğu için adadaki hemen hemen bütün binalarda limestone kullanılmıştır. Limestone kolayca bloklara ayrılabilir ya da oyulabilir. Buna rağmen çok ağırdır ve pahalı bir yapı malzemesidir. 19.yy sonlarında ve 20.yy başlarında özellikle banka ve tren istasyonlarında çok yaygındı. Daha sonraki yıllarda da ince limestone blokları gökdelenlerin dış yüzeylerinde kullanılmışlardır.

Limestone ve marble (mermer) aside tepkili taşlardır. Bu yüzden asit yağmurları iki taşın da temel problemi olmuştur. Birçok heykel ve bina yüzeyi bu asit yağmurlarından olumsuz etkilenmişlerdir. Asit özlü temizleyici maddeler limestone a zarar verirler. Bu sebepten limestone’un temizliğinde doğal ya da hafif-alkalik özlü kimyasallar kullanılmalıdır.

 

 

 

 

Find us on Facebook
Follow Us